Technologie przemysłu mleczarskiego

Wykorzystanie separatorów w branży mleczarskiej

artykuł mleczarstwo

W branży mleczarskiej, podobnie jak w każdym zakładzie spożywczym, niezwykle ważnym tematem jest zachowanie najwyższych norm higienicznych a ...

Więcej w: Nowe technologie

Nowe technologie

W przemyśle mleczarskim o jakości i trwałości produktu finalnego decyduje szereg czynników pojawiających się w trakcie całego cyklu prowadzącego od jego produkcji, przetwarzania, transportu, przechowywania, aż po zakup przez konsumenta. Podstawowym sposobem kontroli tych parametrów jest dobór właściwych narzędzi pomiarowych, które dostarczą informacji o rzeczywistych wartościach krytycznych, mających wpływ na produkt.


Temperatura

Temperatura to jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na jakość i trwałość produktów spożywczych we wszystkich fazach jego wytwarzania i dystrybucji. Przekroczenie wartości granicznych powoduje narażenie produktu na pogorszenie jakości lub całkowite zepsucie wyrobu końcowego.

 

Pirometry testo 104-IR

Termometr testo 104-IR spełnia dwa najważniejsze wymagania przy pomiarach temperatury w sektorze spożywczym: bezkontaktowy pomiar czujnikiem na podczerwień oraz kontaktowy za pomocą sondy penetracyjnej – a wszystko to w jednym urządzeniu. To co czyni z testo 104-IR tak unikalne narzędzie pomiarowe to jego kompaktowość. Sonda pomiarowa może być złożona zaraz po zakończeniu pracy, dzięki czemu miernik można wygodnie i bezpiecznie schować do kieszeni.


Rys. 1 Pirometr testo 104IR i jego zastosowanie  więcej o produkcie>>

W przypadku zabrudzenia termometr można szybko umyć pod bieżącą wodą, co znacząco ułatwia przestrzeganie wszelkich wymagań higienicznych, tak ważnych w sektorze spożywczym. 2-punktowy celownik laserowy precyzyjnie oznaczający miejsce pomiaru, a także optyka 10:1 gwarantują wysoką dokładność (±0.5°C) w każdej aplikacji. Wzmocniona konstrukcja miernika, składana sonda oraz możliwość wykonania szybkich pomiarów sprawiają, że testo 104-IR to nieodzowny miernik temperatury do codziennego użytku przy kontroli jakości produktów mlecznych podczas ich produkcji, składowania i transportu.


Termometr testo 108

Kolejną propozycją jest termometr testo 108 z sondą zanurzeniową do pomiarów w cieczach i produktach półstałych. Duży i czytelny wyświetlacz, prosta obsługa i klasa ochrony IP67 to tylko cześć z jego zalet. Dzięki futerałowi Softcase, termometr jest odporny na wilgoć i wodę, a także na wszelkie uszkodzenia wynikające z uszkodzeń mechanicznych lub zabrudzeń. Same pomiary wykonywane są błyskawicznie w ciągu kilku sekund. Zakres pomiarowy (-50…+300°C) sprawi iż termometr może być stosowany w szerokiej gamie aplikacji a wysoka dokładność (±0,5°C) zapewni precyzję pomiaru w każdej sytuacji. Dzięki możliwości podłączenia zarówno termopar typu K, jak i typu T miernik znacząco zyskuje na swojej uniwersalności. Niezależnie od miejsca pomiaru - testo 108 zmierzy zawsze wszystko to, co konieczne.

 

Rys. 2 Termometr testo 108 i jego zastosowanie  więcej o produkcie>>

 

 

pH

Kolejnym istotnym elementem kompleksowej kontroli jakości jest pomiar pH. Warto zauważyć że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi: pH mleka przy przyjęciu musi zawierać się w zakresie 6.6-6.8pH; zaś po udoju mleko powinno być schłodzone do 6°C (PN-A-86002:1995). Spełnienie aktualnie obowiązujących norm wymaga od użytkownika wykonywania okresowych pomiarów obu tych parametrów, zaś by było to możliwe niezbędny jest profesjonalny przyrząd pomiarowy.


pHmetr testo 206

Pehametr testo 206 został zaprojektowany specjalnie dla przemysłu mleczarskiego. Jego ergonomiczny kształt i czytelny, podświetlany wyświetlacz powoduje, że testo 205 znajduje zastosowanie przy produkcji, sprawdzaniu produktów wprowadzanych do magazynu, jak i przy dokonywaniu powtarzających się serii pomiarów. Unikalnym rozwiązaniem jest fakt, że sonda pH posiada zintegrowany czujnik temperatury, który automatycznie kompensuje jej wartość wpływającą na dokładność pomiaru pH. Dzięki temu użytkownik ma gwarancję wykonania precyzyjnych i bezbłędnych pomiarów.

Rys. 3 pHmetr testo 206 i jego zastosowanie   więcej o produkcie>>

 

Elektrody pH, jeżeli nie są używane, muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, w celu niedopuszczenia do wysuszenia powłoki membrany oraz diafragmy, a co za tym idzie ich uszkodzenia. Zamiast stosować kłopotliwe płynne elektrolity (ryzyko rozlania, wycieku, skażenia medium pomiarowego, trudności w przechowywaniu itp.), elektrody pH Testo wyposażone są w kapsuły z elektrolitem żelowym. Poza niezaprzeczalną innowacyjnością i wygodą w stosowaniu, gwarantują dodatkowo długotrwałą stabilność i żywotność elektrod pH. Pehametr testo 206 charakteryzuje się także niezwykle trwałą konstrukcją, co przy codziennej pracy jest niebywale ważną cechą urządzeń pomiarowych. Elektrody pH wykonane są w głównej mierze z plastiku, dzięki czemu są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, niż większość sond pH wykonanych całkowicie ze szkła. Zastosowanie diafragmy ze szczelinkami (a nie z porami), czyni elektrodę odporną na mikrocząsteczki "biozabrudzeń", tak częste przy kontakcie z żywnością. Zastosowanie tego rodzaju rozwiązania gwarantuje użytkownikowi szybkie i łatwe czyszczenie sondy.


Temperatura i pH to podstawowe czynniki mające wpływ na jakość i trwałość produktów spożywczych we wszystkich fazach jego wytwarzania i dystrybucji. Ich niewłaściwa wartość odpowiada za przebieg procesów składających się na psucie produktów i pogorszenie ich jakości. Dlatego też tak istotną sprawa jest dobór właściwego przyrządu pomiarowego. Firma Testo oferuje szeroką gamę tego typu urządzeń, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Testo Sp. z o.o.

Mleczarstwo Moeschle

Szukaj - Katalog Firm

Porady