Technologie przemysłu mleczarskiego

Wykorzystanie separatorów w branży mleczarskiej

artykuł mleczarstwo

W branży mleczarskiej, podobnie jak w każdym zakładzie spożywczym, niezwykle ważnym tematem jest zachowanie najwyższych norm higienicznych a ...

Więcej w: Nowe technologie

Nowe technologie

Warto wybrać nowoczesne rozwiązania, za którymi stoi doświadczenie potwierdzone nie tylko badaniami i zadowolonymi klientami, ale też wieloma certyfikatami.

Oświetlenie jest najważniejsze

Bezpieczeństwo w przemyśle spożywczym to nie tylko coś obowiązkowego, ale wręcz kluczowego. Sprzęt oświetleniowy o nieodpowiedniej konstrukcji i jakości wykonania stanowi zagrożenie dla higieny i bezpieczeństwa produkowanej żywności oraz dla bezpieczeństwa pracowników. Jego awarie prowadzą do konieczności częstych konserwacji, które powodują przerwy produkcyjne. Z kolei oświetlenie o nadmiernym zużyciu energii przyczynia się do wzrostu kosztów wytwarzania i jest źródłem generującym szkodliwe ciepło, wpływające negatywnie na świeżość produktów.

Potrzeba profesjonalizmu

Właściwe oświetlenie zakładów przemysłu spożywczego wymaga profesjonalnego, kompleksowego podejścia. Potrzebny jest nie tylko odpowiedni sprzęt, ale także duża wiedza i doświadczenie. Szczególnie wysokie wymagania w zakresie niezawodności instalacji oświetleniowych stawiane są w przypadku obiektów pracujących w cyklu całodobowym.

Specjaliści z doświadczeniem

Philips Lighting,  światowy lider branży oświetleniowej, jest partnerem oferującym najwyższy standard współpracy w zakresie oświetlenia. Philips dysponuje kompleksowymi rozwiązaniami oświetleniowymi dla zakładów produkcji żywności i napojów. Firma oferuje nie tylko oprawy o zaawansowanych rozwiązaniach technicznych, ale również systemy sterowania oświetleniem.

Wiele możliwości

W ofercie firmy Philips znajduje się wiele opraw przeznaczonych do stosowania w zakładach przemysłu spożywczego. Sprawdzają się zarówno w czystych pomieszczeniach produkcyjnych i laboratoryjnych, jak i we zwykłych wnętrzach podobnych do występujących w innych gałęziach przemysłu, takich jak: biura, pomieszczenia socjalne, korytarze, łazienki, magazyny, a także tereny zewnętrzne – place manewrowe i drogi dojazdowe.

Potwierdzona jakość

Wszystkie oferowane oprawy objęte są 3-5 letnią gwarancją z możliwością jej przedłużenia. Oprawy Philips przeznaczone do oświetlania zakładów spożywczych posiadają niezbędne certyfikaty PZH (Państwowego Zakładu Higieny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego) i są zgodne z systemem HACCP oraz Polskimi Normami. Bezpieczna konstrukcja opraw jest pozbawiona elementów, które mogłyby zagrażać przedostaniem się do produkowanej żywności lub być dla niej toksyczne w inny sposób.

Cenne oszczędności

Dzięki zastosowaniu techniki LED oprawy są niezawodne, a ich trwałość w zależności od typu wynosi od 30 do 50 tys. godzin. Zużywają zdecydowanie mniej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych opraw ze świetlówkami lub wysokoprężnymi lampami wyładowczymi. Zmniejszenie zużycia energii obniża koszty stałe produkcji. Jest także działaniem proekologicznym – mniejsze zapotrzebowanie na prąd to mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery ziemskiej z elektrowni konwencjonalnych, które go produkują.

Korzystna elastyczność

W przypadku modernizacji istniejących instalacji oświetleniowych oprawy Philips zamieniają zużyte oprawy tradycyjne w sposób bezpośredni, czyli w trybie 1:1,  często bez konieczności zmiany rozmieszczenia i prowadzenia nowych instalacji zasilania. Nowe instalacje wymagane są w przypadku dodania systemów sterowania oświetleniem, które dodatkowo zmniejszają zużycie energii.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając sprzęt oświetleniowy dla zakładów produkujących żywność i napoje?

Od opraw oświetleniowych instalowanych w pomieszczeniach zakładów przemysłu spożywczego oczekuje się ponadprzeciętnej szczelności, wytrzymałości mechanicznej i niezawodności. Wymagania te dotyczą bezpośrednio cech sprzętu oświetleniowego – opraw i źródeł światła. Szczególnie w pomieszczeniach produkcji żywności i napojów, powinno się stosować oprawy oświetleniowe, które:

 • nie posiadają elementów szklanych i innych łamliwych materiałów, które mogłyby zanieczyścić produkty żywnościowe,
 • nie mają toksycznej rtęci zawartej w tradycyjnych źródłach światła.

 

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści oświetlenia LED w postaci:

 • większego strumienia i skuteczności świetlnej, nawet przy pracy w niskich temperaturach, np. w pomieszczeniach chłodniczych,
 • niskich kosztów zużycia energii elektrycznej,
 • bardzo długiej eksploatacji bez konieczności wymiany źródeł światła, eliminującej przerwy produkcyjne na naprawę oświetlenia,
 • niewielkich nakładów koniecznych na utrzymanie i konserwację,
 • szerokich możliwości ściemniania i współpracy z systemami automatycznego sterowania przynoszącymi jeszcze więcej oszczędności,
 • natychmiastowego działania z pełnym strumieniem świetlnym, zaraz po załączeniu,
 • nie tworzenia zagrożenia polegającego na przedostaniu się do prowadzonych procesów produkcyjnych, a co za tym idzie produktów spożywczych, części konstrukcyjnych lub drobin materiału, z którego wykonano źródła światła i oprawy,
 • uniemożliwienia gromadzenia się zanieczyszczeń pyłowych i mikrobiologicznych,
 • łatwości czyszczenia i odporności nawet na mycie wodą pod ciśnieniem.


Artykuł powstał we współpracy z marką Philips Lighting.

Mleczarstwo Moeschle

Szukaj - Katalog Firm

Porady