Porady, Know-How

Dlaczego warto jeść jogurt?

Jogurt sprzyja zdrowiu jamy ustnej Regularne jedzenie jogurtu i innych mlecznych produktów fermentowanych zmniejsza ryzyko chorób dziąseł - wynika z najnowszych badań japońskich. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Periodontology".

Paradontoza jest stanem zapalnym tkanek otaczających i podpierających zęby (tzw. tkanek przyzębia), do których zalicza się np. dziąsła, ozębną i cement korzeniowy. Wywołują ją bakterie żyjące w jamie ustnej.

Schorzenie stopniowo prowadzi do odsuwania się dziąseł od zębów, ubytków kości, z której wyrastają zęby i w końcu - do ich wypadania. Paradontoza jest uważana za główną przyczynę utraty zębów po 30 roku życia. Najlepszą metodą by jej zapobiegać jest dbanie o higienę jamy ustnej.

Wcześniejsze badania sugerowały, że u osób, które jedzą dużo nabiału choroby przyzębia występują rzadziej. Aby sprawdzić, które przetwory mleczne najlepiej chronią przed paradontozą naukowcy pod kierunkiem dr Yoshihiro Shimazaki'ego z Uniwersytetu Kyushu w Fukuoka przebadali 942 mężczyzn i kobiet w wieku od 40 do 79 lat. Oceniano zaawansowanie paradontozy w badanej grupie oraz zebrano dane na temat spożycia mleka i przetworów mlecznych, jak sery, kefiry, jogurty i inne fermentowane produkty mleczne.

Okazało się, że osoby, które spożywały 55 gramów jogurtu lub kefiru dziennie miały mniej zaawansowaną paradontozę, niż osoby, których dieta nie zawierała mlecznych produktów fermentowanych. Sery i mleko nie miały podobnego działania, podkreślają badacze.
W analizie uwzględniono różne czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój paradontozy, jak wiek, płeć, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, dbanie o higienę jamy ustnej (np. częstość mycia zębów), poziom cukru i cholesterolu we krwi.

Zdaniem dr Shimazaki'ego, korzystny wpływ jogurtów i kefirów na stan dziąseł i innych tkanek przyzębia może być związany z działaniem obecnych w nich szczepów bakterii mlekowych - Lactobacillus, które przekształcają cukier obecny w mleku (tj. laktozę) w kwas mlekowy.

Ze względu na korzystny wpływ na ludzkie zdrowie, bakterie te zalicza się do szczepów probiotycznych. Dzięki nim napoje fermentowane są bogate m.in. w substancje o właściwościach antybakteryjnych, które hamują wzrost i aktywność bakterii szkodliwych dla człowieka.

 

Tematy:
Mleczarstwo Moeschle

Szukaj - Katalog Firm

Porady