Technologie przemysłu mleczarskiego

Wykorzystanie separatorów w branży mleczarskiej

artykuł mleczarstwo

W branży mleczarskiej, podobnie jak w każdym zakładzie spożywczym, niezwykle ważnym tematem jest zachowanie najwyższych norm higienicznych a ...

Więcej w: Nowe technologie

Nowe technologie

Nowa linia do produkcji serów i ekologiczna kotłownia ze stacją LNG   - to najnowsza inwestycja w ZPM Kolno Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL.

Nowoczesna linia do produkcji serów firmy OBRAM S.A. to kolejna z licznych inwestycji Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL. Linia spełnia najwyższe oczekiwania produkcyjne. Jej moce przerobowe to ok. 400 tys. litrów mleka na dobę, tj. 41 ton sera dziennie. Uruchomienie linii pozwoliło na likwidację dwóch wyeksploatowanych: w ZPM Kolno i ZPM Zambrów. Produkowane na niej sery to m.in.: Salami, Havarti, sery typu śmietankowego i Tylżycki.

Podczas uroczystego otwarcia linii, które odbyło się 20 września, zaprezentowano także nową, ekologiczną kotłownię  nie emitującą zanieczyszczeń  do atmosfery.  Kotłownia ogrzewana jest płynnym gazem - metanem. Dzięki nowoczesnej instalacji, ZPM Kolno zyskał dostęp do niezależnego źródła energii cieplnej, z możliwością jego magazynowania. Zainstalowana stacja LNG firmy Barter S.A. spełnia wysokie wymagania odbioru gazu, przy zachowaniu najwyższych parametrów bezpieczeństwa.

W uroczystym spotkaniu wzięli udział  przedstawiciele władz państwowych i samorządowych m.in. Jacek Bogucki – Sekretarz Stanu reprezentujący Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Bohdan Paszkowski – Wojewoda Podlaski oraz Marek Sawicki wiceprzewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego, Poseł na sejm RP.

Nowoczesna linia do produkcji serów OBRAM SA

Nowoczesna linia do produkcji serów firmy OBRAM to  wydajność przerobu ok. 400 tys. litrów mleka na dobę, tj. 41 ton sera dziennie.
Produkowane na niej sery to m.in.: Salami, Havarti, sery typu śmietankowego i Tylżycki. Uruchomienie tej linii pozwoliło na likwidację dwóch wyeksploatowanych linii
produkcyjnych: w ZPM Kolno i ZPM Zambrów. Sery z tej linii produkowane są do konfekcjonowania oraz bezpośredniej sprzedaży.
Opis linii:

 • 5 kotłów serowarskich – 15 tys. litrów mleka każdy
 • 2 bufory gęstwy
 • UFP 1 – do serów w bloku 10x10x750 (Tylżycki) i do serów O112 (Trappista)
 • UFP 2,3 – do serów  O80 Salami, Havarti
 • 3 rodzaje form: * O80 – do serów Salami i Havarti;  O112 do serów Trappista; prostokątne blok 10x10 – do sera Tylżyckiego
 • na UFP następuje oddzielenie serwatki i wstępnie prasowane jest ziarno
 • formy z serem prasowane są w 5 rzędach pras  po 17 form w każdym. Formy z pras „wchodzą” do przetrzymywacza w obiegu form w celu ukwaszenia się sera
 • następnie trafiają do opróżniarki, gdzie ser z formy transportowany jest na Agregat załadunkowy przez Robot Kuka.
 • 2 agregaty załadunkowe – pracują na zmianę
 • 1 war sera  O80 – 2,5 kontenera; 1 war sera  O90 lub bloku 10x10
 • 3 baseny solankowe - pojemność jednego basenu – 90 tys. litrów
 • 2 tanki buforowe
 • Agregat wyładunkowy – sery transportowane są do działu pakowania sera


Sery po zapakowaniu wkładane są do pojemników, układane na paletę i transportowane windą do działu dojrzewalni.

Ekologiczna kotłownia i stacja LNG

W lipcu 2016 r. w ZPM Kolno uruchomiono nową, ekologiczną kotłownię  nie emitująca zanieczyszczeń  do atmosfery.  Kotłownia ogrzewana jest płynnym gazem - metanem.
Dzięki nowoczesnej instalacji, ZPM Kolno zyskał dostęp do niezależnego źródła energii cieplnej, z możliwością jego magazynowania. To ekologiczne i bardzo wydajne paliwo,
którego zaletą jest też zredukowana objętość, co obniża koszty transportu i magazynowania.
Zainstalowana stacja LNG firmy Barter S.A. spełnia wysokie wymagania odbioru gazu, przy zachowaniu najwyższych parametrów bezpieczeństwa. Wydajność stacji LNG pozwala na zaspokojenie maksymalnego zapotrzebowania o wielkości 800 metrów sześciennych na godzinę oraz na magazynowanie 120 metrów sześciennych gazu ziemnego. Ilość ta zabezpiecza zakład produkcyjny na siedem dni ciągłej pracy.

Nowa kotłownia firmy Vissman jest w pełni zautomatyzowana, bezobsługowa. Jest to pierwsza inwestycja tego typu w mieście Kolno.

Zakład Produkcji Mleczarskiej w Kolnie

Polska spółdzielczość mleczarska w Kolnie może poszczycić się długoletnią tradycją.
Jej początki sięgają lat 30-tych XX wieku. Spółdzielnię mleczarską zawiązuje grupa rolników, wśród których jest jeden z najbardziej zasłużonych dla kolnieńskiego mleczarstwa - Czesław Krzywda. Zakład przerobowy powstaje z dobrowolnych wpłat członków, założycieli i dostawców.  Spółdzielnia rozwija się. We wrześniu 1935 roku skupuje od 465 dostawców 141 tyś. litrów mleka, a rok później już 230 tyś. litrów od 870


dostawców.  W trudnych czasach okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej zakład nie przerywa pracy. Spółdzielnia mleczarska zostaje reaktywowana w 1957 roku.
Systematycznie wzrasta skup mleka. Po osiągnięciu 50 tysięcy litrów dziennego skupu w 1970 r., powstaje konieczność budowy nowego zakładu. Dwa lata później rusza nowoczesna produkcja serów dojrzewających, mleka w proszku, masła, śmietany, mleka spożywczego i twarogów.
Kolejne rozbudowy ZPM Kolno to już czasy po zmianach ustrojowych w Polsce.

W latach 1989-96 powstają: nowa odbieralnia mleka, aparatownia i nowa solownia.

Zakupiona jest także linia do produkcji serów o zdolnościach przerobowych 200 tys. litrów na dobę oraz  linia do produkcji sera Havarti o zdolnościach przerobowych 100 tys. litrów na dobę .

1 września 1999 r. Spółdzielnia Mleczarska w Kolnie łączy się ze Spółdzielnią Mleczarską MLEKPOL w Grajewie. To pierwsze w Polsce połączenie dwóch spółdzielni o tak dużych potencjałach produkcyjnych nawzajem uzupełniających się. Fuzja powoduje gwałtowny wzrost produkcji mleka, aż o208 % .   Reorganizacji ulegają gospodarstwa produkujące mleko. Już od 17 lat ZPM w Kolnie jest integralną częścią Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL. Z biegiem lat ZPM Kolno staje się coraz bardziej nowoczesne. W latach 2002 – 2003 następuje wzrost nakładów inwestycyjnych na modernizację produkcji serów dojrzewających. Zainwestowano 8,5 mln zł  w linię pasteryzująco – wirującą  wraz z normalizacją tłuszczu oraz urządzenia do zagęszczania serwatki.
W latach 2014 – 2016 Zarząd podejmuje decyzję o zwiększeniu nakładów na inwestycje i modernizacje w ZPM Kolno takie jak, m.in.:

 • budowa hali produkcyjnej i dojrzewalni serów
 • zakup i montaż nowej linii do produkcji serów typu salami o wydajności ponad 40 ton sera dziennie
 • modernizacja odbieralni i aparatowni mleka
 • modernizacja maszynowni chłodniczej
 • wymiana stacji uzdatniania wody
 • modernizacja linii energetycznych
 • uruchomienie nowej proekologicznej kotłowni wraz z instalacją do magazynowania gazu płynnego LNG
 • zakup i montaż drugiej  nowej linii do produkcji sera mozarella


Dzienny skup mleka w ZPM Kolno to  ponad 500 tys. litrów od lokalnych dostawców tylko z powiatu kolneńskiego.

Po przeprowadzonych inwestycjach zakład jest w stanie przerobić do 700 tys. litrów mleka dziennie produkując ponad 70 ton sera dojrzewającego oraz 10 ton serów topionych i 10 ton Rolady ustrzyckiej.

ZPM Kolno zatrudnia 260 osób.

Najbardziej znane sery produkowane w ZPM Kolno to: Havarti, Salami, Królewski z Kolna, Jantar, Senator, Rolada ustrzycka i bogata gama serów topionych.

Tematy:
Mleczarstwo Moeschle

Szukaj - Katalog Firm

Porady